Dnes je utorok 25. februára 2020 meniny má Frederik/Frederika zajtra Viktor

Hrady a hrádky Zemplína - Kazimír PDF Vytlačiť

 Šľachtický hrádok, ktorý kedysi stál nad obcou, sa dodnes týči na miestnom návrší zvanom Hrunok. Na nižšie položenej vyvýšenine priliehajúcej k Hrunku stojí pôvodný stredoveký dedinský kostol (dnes slúžiaci miestnej kalvínskej farnosti).

Ak budete prechádzať obcou Kazimír kopec s hrádkom sa nachádza blízko stredu dediny, trochu ďalej od hlavnej cesty. Asi najlepšie urobíte, ak sa budete orientovať podľa polohy starého dedinského kostola, keďže je hneď pri hrádku (kostol uvidíte aj na nasledujúcich fotkách). Na ostatné sa stačí spýtať miestnych, ochotne vás nasmerujú a poradia vám, kde sa oplatí zaparkovať.

 

 

POPIS HRADU, JEHO VÝVOJA A STAVEBNÝCH ÚPRAV

O dejinách neveľkého kazimírskeho hrádku sa nezachovali žiadne priame záznamy, iba zrúnaniny samotnej stavby. Jedinou časťou ruín, ktorá dodnes stojí, je stena bývalej hlavnej obytnej stavby. Architektonický vývoj stavby môžeme len hádať. Hrádok jestvoval možno už v druhej polovici 13. storočia, s istotou však môžeme hovoriť o jeho existencii až v období 14. - 15.  storočia.

  

Pôvodný stredoveký dedinský kostol, miestnym kalvínom slúži prerušovane od 16. storočia. Situovaný na svahu kopca Hrunok, len niekoľko metrov nižšie od lokality bývalého hrádku...

 

 

 

Priehlbenina s vytŕčajúcimi zvyškami muriva. Patrilo buď jednej zo stien obytnej budovy  alebo základom obvodových opevnení hrádku. Na viacerých miestach Hrunka sú sporadicky viditeľné aj stopy po zaniknutých obranných valoch a nehlbokých priekopách, ktoré obkolesovali vrchol kopca, na ktorom sa hrádok nachádza.

 

 

Tak, to je on, kazimírsky hrádok - presnejšie jeho obytná budova. Vravíte, že je to len jedna mizerná osamelá stena ? Máte pravdu, bohužiaľ sa viac nezachovalo... Iróniou osudu je, že posledné zvyšky hrádku s výnimkou steny zanikli už pred vyše 250 - 300 rokmi. Stena však ako na potvoru stojí dodnes a zjavne neoxiduje až tak závratne, ako by ste od nej čakali. Steny stavieb v hrádku boli patrične hrubé a robustné. Ako ste si už určite všimli, stena má aj v dnešných časoch zodpovednú úlohu - nesie na svojom vrchole dlhoročne obývané bocianie hniezdo.

 

Zdroj:

-Vallašek A., Slivka M.; Hrady a hrádky na východnom Slovensku; Východoslovenské vydavateľstvo 1990

-Plaček M., Bóna M.; Encyklopédia slovenských hradov; Nakladatelství Libri Praha a Vydavateľstvo Slovart 2007

-Pôdorys hrádku Kazimír - z knihy Hrady a hrádky na východnom Slovensku, upravil Peter Molnár (2009)

-internet: www.blog.sme, Peter Molnár
 

Separovaný zber

február 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Počasie

 
booked.net

Ankety

Čo Vám najviac chýba v našej obci?
 

Kto je online..

Aktuálne máme 99 hosti prítomný